Fevralın 16-da Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası
MSK 1 saylı Şərur-Sədərək, 2 saylı Şərur, 83 saylı Ağcabədi – Ağdam, 113 saylı Şəki şəhər və 115 saylı Şəki kənd ikinci seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişkliklər etmişdir.
Əvvəlcə Komissiyanın 5 fevral və 6 fevral 2009-cu il tarixli iclas protokolları təsdiq olunmuşdur.
Sonra MSK katibi Natiq Məmmədov 2009-cu il martın 18-nə təyin olunmuş ümumxalq səsverməsi (referendum) ilə əlaqədar ödənişsiz əsaslarla ayrılmış efir vaxtının bölgüsünün həyata keçirilməsi məqsədilə Püşkatma komissiyasının yaradılmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir.
Komissiya püşkatma komissiyasının yaradılması barədə qərar çıxarmışdır. Eyni zamanda qərara alınmışdır ki, püşkatma 18 fevral 2009-cu ildə saat 12.00-da keçirilsin.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on 16 February 2009
16 february 2009 16:42
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on 16 February 2009.
Firstly, session minutes dated on 5 and 6 February 2009 were approved by the Commission.
Later, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the formation of lottery commission in order to realize airtime division allocated on free bases related to popular vote (referendum) appointed to 18 March 2009. The Commission adopted decision on the formation of lottery commission. At the same time, it was decided that the lottery shall be held on 18 February 2009 at 12.00.
CEC approved the members with consultative rights, authorized representatives and agents of the referendum campaign groups "Law and Democracy”, "City”, "Progress”, "Civil Society” and "For Sustainable Development”.
CEC made amendments in the compositions of Sharur –Sadarak Con.EC # 1, Sharur Con.EC # 2, Aghjabedi-Aghdam Con.EC # 83, Shaki city Con.EC # 113 and Shaki second village Con.EC # 115.
At the CEC session, representatives of OSCE Baku office, International Republican Institute, National Democracy Institute, International Foundation for Election Systems (the USA) and mass media also took part.