Mərkəzi Seçki Komissiyası müşahidəçilər üçün yaddaş kitabçası hazırlayıb
Mərkəzi Seçki Komissiyası 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi proqramı çərçivəsində "Müşahidəçilər üçün yaddaş” kitabçası hazırlayıb.
Layihənin həyata keçirilməsində və nəşrin hazırlanmasında başlıca məqsəd qarşıdan gələn Prezident seçkilərini izləyəcək müşahidəçiləri məlumatlandırmaq, onlara metodiki kömək göstərməkdən ibarətdir.
Nəşrdə seçkilərə dair bir sıra əsas anlayışların izahı verilib, müşahidə aparılmasının prinsipləri əks olunub, habelə müşahidəçilərin hüquq və vəzifələri aydın şəkildə göstərilib.
Yaddaş kitabçası Seçki Məcəlləsinin müddəaları və Mərkəzi Seçki Komissiyasının təsdiq etdiyi təlimat, izah, qayda və digər normativ xarakterli sənədlər əsasında tərtib olunub.
Üç dildə - Azərbaycan, ingilis və rus dillərində hazırlanan "Müşahidəçilər üçün yaddaş” kitabçasını aşağı seçki komissiyalarından, eləcə də Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsindən (www.msk.gov.az) əldə etmək mümkündür.

The Central Election Commission (CEC) compiled “Guide for Observers” within the framework of awareness-raising program for election stakeholders with different status regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
The main goal to carry out the project and compile the guidebook is raising awareness, thereby rendering methodical assistance to the observers who will monitor the upcoming Presidential elections.
The edition contains broad information on the explanation of some basic concepts and principles of conducting observation, as well as, rights and duties of observers.
The guidebook was compiled basing on the provisions of the Election Code and instructions, comments, rules and other legal documents approved by CEC.
“Guide for Observers” which has been compiled in three languages – Azerbaijani, English and Russian is also available through lower election commissions and the official webpage of the Central Election Commission (www.msk.gov.az).