Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri ATƏT/DTİHB-nin seçki müşahidə missiyasının rəhbəri ilə görüşüb
Dekabrın 28-də Mərkəzi Seçki Komissiyasının (MSK) sədri Məzahir Pənahov ATƏT-in Demokratik Təsisatlar və İnsan Hüquqları Bürosunun 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar seçki müşahidə missiyasının rəhbəri İoğan Mörfi ilə görüşüb.
Müşahidə missiyasın rəhbəri və üzvlərini salamlayan MSK sədri görüşdən məmnunluğunu bildirib.
MSK-dakı səmimi qəbula və sıx iş qrafikinə rəğmən görüş üçün vaxt ayırdığına görə sədr Məzahir Pənahova minnətdarlığını ifadə edən İoğan Mörfi seçki müşahidə missiyasının strukturu və tərkibi barədə məlumat verib. Missiya üzvləri qarşıdan gələn seçkilərə hazırlıqların gedişi ilə maraqlanıb, MSK sədrindən həyata keçirilən və planlaşdırılan layihələr barədə onları məlumatlandırmasını xahiş ediblər.
Sədr M.Pənahov rəhbərlik etdiyi qurumun beynəlxalq təşkilatlarla əlaqələrə mühüm əhəmiyyət verdiyini, əməkdaşlığa hər zaman açıq olduğunu və bütün proseslərin geniş aşkarlıq şəraitində reallaşdırıldığını vurğulayıb. O, Azərbaycanın seçki sistemi, seçki qanunvericiliyi, seçki komissiyalarının fəaliyyət prinsipləri və sözügedən seçkilərlə əlaqədar həyata keçirilmiş, eləcə də nəzərdə tutulan müxtəlif səpkili layihələrdən danışıb. Seçki hazırlıqlarının ardıcıl və sistemli şəkildə davam etdiyini deyən sədr bildirib ki, növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində indiyədək 5-i siyasi partiyalar, 10-u özü tərəfindən irəli sürülən, ümumilikdə 15 nəfərin namizədliyinin irəli sürülməsi MSK-nın müvafiq qərarları ilə təsdiq olunub.
O cümlədən diqqətə çatdırıb ki, Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən hazırda təqdim olunan imza vərəqələri və digər seçki sənədləri peşəkar işçi qrupu tərəfindən yoxlanılır. MSK sədri seçki müşahidə missiyasının üzvlərini istədikləri vaxt həm imza vərəqələrinin yoxlanılması, həm də seçkilərlə bağlı hər hansı digər prosedurlarda yaxından iştiraka dəvət edib. Bildirib ki, bütün mərhələlər kimi, tam şəffaf həyata keçirilən və ictimaiyyətə açıq olan bu proseslərin müşahidə edilməsi üçün də geniş imkanlar yaradılıb. Digər maraqlı şəxslər kimi, onlar da hər zaman işlərin gedişatını birbaşa müşahidə edə bilərlər.
Görüşdə çərçivəsində, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran bəzi məsələlər ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

On December 28, 2023 Mr. Mazahir Panahov, Chairman of the Central Election Commission (CEC) met with Mr. Eoghan Murphy, Head of the OSCE/ODIHR Election Observation Mission in regard with the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
Having greeted the Head and members of the observation mission, CEC Chairman expressed his gratitude of the meeting.Mr. Eoghan Murphy thanked Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman for friendly welcome and time shared for the meeting despite tight working schedule and informed on the composition and structure of the EOM. The mission members inquired about the preparations for the upcoming elections and requested the CEC Chairman to provide them with the information on the projects scheduled and implemented by the Commission.
Chairman Mr. Panahov emphasized on the special importance provided to the relationship with international organizations, also on the openness to cooperation and transparency conditions under which all the processes are implemented. He also spoke about the election system and electoral legislation in Azerbaijan, activity principles of election commissions, various projects carried out and scheduled in the foregoing elections. Therewith, Chairman informed that the election preparations were being implemented in subsequent and systematic way and in general, candidacies of 15 persons, 5 out of whose have been nominated by political parties, 10 candidacies - on their own initiatives were verified by the relevant decisions of CEC so far in the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan.
He also noted that the signature sheets and other electoral documents submitted are being checked currently by the professional Working Group as in compliance with the Election Code. CEC Chairman invited the EOM members to take close part in checking of signature sheets and other election-related procedures any time they wanted. He also informed on broad opportunities to observe the processes open to public and held transparently. Like other interested subjects, they may also observe directly the procedural developments.