Növbədənkənar prezident seçkilərinə hazırlıq çərçivəsində Gəncədə regional seminar keçirilib
Fevralın 7-də Azərbaycan Respublikasında növbədənkənar prezident seçkilərinin keçirilməsi ilə əlaqədar olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə layihəsi çərçivəsində Gəncədə seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr edilən regional seminar təşkil olunub.
Dekabrın 27-də keçirilən seminarda Gəncəbasar üzrə dairə seçki komissiyalarının Ekspert qruplarının üzvləri iştirak ediblər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Fuad Cavadov çıxışında bildirib ki, yeni forma və məzmunda ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində keçirilən bugünkü tədbir vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan müraciət və şikayətlərin araşdırılması məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılmasına, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Qabil Orucovun, institutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin müdiri, vəkil Vüsalə Muradxanlının və institutun İnsan hüquqları üzrə təlim və ekspertiza şöbəsinin təlimçi-eksperti Hamlet Babayevin seçkilərlə bağlı Ekspert qruplarının fəaliyyətlərinin əsasları, kazuslar üzrə praktiki məşğələlər, sinaq testlərin həlli və digər məsələlər ətrafında maraqlı və faydalı çıxışları dinlənilib.
Sonda iştirakçılara ilk dəfə olaraq ekspert qrupunun üzvləri üçün hazırlanan, onlara yardımçı olacaq yeni yaddaş kitabçası paylanılıb.

A regional seminar was conducted in Ganja within the preparation for the early Presidential elections
Regarding the conduct of the early Presidential elections in the Republic of Azerbaijan on February 7, a regional seminar dedicated to the investigation of appeals on election right was organized in Ganja within the framework of the joint project of the Central Election Commission with the Institute of Law and Human Rights.
The members of the Expert Groups for Ganjabasar Con. EC participated in the seminar conducted on December 27.
Mr. Fuad Javadov, CEC member informed in his speech that today’s event conducted in new form and content for the first time in the Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, targeted for increasing awareness and improving professional skills of the members of the Expert Groups functioning under the Constituency Election Commissions for the investigation of appeals and complaints against actions (lack of actions) and decisions that violate citizens’ rights to vote.
Later the speeches related to the principles of activities of expert groups during elections, practical exercises on cases, solving mock tests and also other interesting and useful issues made by Mr. Gabil Orujov, CEC member, Ms. Vusala Muradkhanli, Attorney and Director of the Department for Training on Human Rights and Expertise, Mr. Hamlet Babayev, Training Expert of the Department for Training on Human Rights and Expertise were heard at the seminar.
Workshops on cases of the election legislation and expert functioning were held and the participants were involved in tests at the practical part of the seminar.
At the end of the seminar, a new helpful guidebook prepared for the first time for the members of the Expert Group were delivered to the participants.