Şəkidə MSK-nın təşkilatçılığı ilə Ekspert qruplarının üzvləri üçün regional seminar təşkil olunub
Gələn il fevral ayının 7-nə ölkəmizdə növbədənkənar prezident seçkiləri təyin edilib. Seçkilərin yüksək səviyyədə, azad, ədalətli və şəffaf təşkili məqsədilə Mərkəzi Seçki Komissiyası paytaxtla yanaşı, regionlarda da genişmiqyaslı tədbirlər keçirir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə layihəsi çərçivəsində "Seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr edilən” növbəti regional seminar Şəkidə təşkil olunub.
Tədbirdə Hüquq və İnsan haqları üzrə mütəxəssislər, eləcə də İsmayılı, Qəbələ, Oğuz, Şəki, Qax, Zaqatala və Balakən rayonları üzrə dairə seçki komissiyalarının Ekspert qruplarının üzvləri iştirak ediblər.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının üzvü Bəxşeyiş Əsgərov seminarda "Seçki hüquqlarının pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırması prinsipləri” mövzusunda məruzə edib.
Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun Ekspert Şurasının üzvü Vəfaddin İbayev "Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında azad seçki hüququ (I hissə)” mövzusunda təqdimatlarla çıxış edib.
Çıxışlar zamanı, həmçinin iştirakçılara əyani vəsaitlərdən istifadə etməklə mövzular barədə ətraflı məlumat verilib.
Daha sonra "Seçkilərlə bağlı müraciətlərə dairə seçki komissiyaları tərəfindən baxılması, Ekspert qruplarının fəaliyyətinin əsasları”, "Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında azad seçki hüququ (II hissə)”, seçkilərlə bağlı Ekspert qruplarının fəaliyyətlərinin əsasları, kazuslar üzrə praktiki məşğələlər, sinaq testlərin həlli və digər məsələlər barədə çıxışlar dinlənilib, məlumat verilib.
Tədbirin praktiki hissəsi başa çatandan sonra MSK nümayəndələri seçki qanunvericiliyi və ekspert fəaliyyəti ilə bağlı kazuslar üzrə məşğələlər keçib, dairə seçki komissiyaların üzvləri sınaq testlərinin həllinə cəlb olunub.
Həmçinin ilk dəfə Ekspert qrupunun üzvləri üçün hazırlanan, onlara yardımçı olacaq yeni yaddaş kitabçası paylanılıb.

CWithin the organization by the Central Election Commission, a regional seminar was organized for members of Expert Groups in Sheki
Early Presidential elections in our country have been appointed to for February 7 in next year. In order to arrange the elections in a free, fair and transparent way, the Central Election Commission (CE) is carrying out large-scale activities not only in the capital, also in the regions.
Within the framework of the joint-project of the Central Election Commission with the Institute of Law and Human Rights, the following regional seminar "On the investigation of appeals related to the election right" was organized in Sheki.
Specialists on law and human rights, as well as members of Expert Groups of Constituency Election Commissions (Con.ECs) Ismayilli, Gabala, Oguz, Sheki, Gakh, Zagatala and Balakan participated in the event.
Mr. Bakhsheyish Asgarov, CEC Member reported on the topic of "Requirements of the legislation on investigation of appeals and complaints related to violation of electoral rights and principles of investigation of complaints" at the seminar.
Mr. Vafaddin Ibayev, Member of the Expert Council of the Institute of Law and Human Rights made a presentation on "Free election right in the European Convention on Human Rights (Part I)".
During the speeches, the participants were also provided detailed information about the topics upon using visual aids.
Later, topics on "Review of election-related appeals by Con.ECs, the basics of the activities of Expert Groups", "Free election right in the European Convention on Human Rights (Part II)", the basics of the activities of Expert Groups related to elections, practical exercises on cases, discussions about solving mock tests and other issues were heard and information was provided in the seminar.
After the practical part of the event has ended, the CEC representatives held exercises on cases related to election legislation and expert activity, and Con.EC members were involved in the solution of mock tests.
Additionally, a new guidebook prepared for the first time for the members of the Expert group, which will be helpful was distributed.