Mərkəzi Seçki Komissiyası ilk dəfə Ekspert qruplarının üzvləri üçün yaddaş kitabçası hazırlayıb
Mərkəzi Seçki Komissiyası ilk dəfə 2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkiləri ilə əlaqədar müxtəlif statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi proqramı çərçivəsində "Ekspert qrupunun üzvləri üçün yaddaş” kitabçası hazırlayıb.
Layihə vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan müraciət və şikayətlərin araşdırılması məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılması, fəaliyyətlərinin daha da təkmilləşdirilməsi və onlara metodiki kömək göstərilməsi üçün reallaşdırılıb.
Nəşrdə Mərkəzi Seçki Komissiyasının sədri Məzahir Pənahovun Ekspert qruplarının üzvlərinə müraciəti yer alıb. Sədr müraciətində ilk dəfə seçkilərin ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunmuş bir şəraitdə, işğaldan azad edilmiş regionlar da daxil olmaqla, respublikamızın hər bir bölgəsində keçirildiyini vurğulayır. O, həmçinin Ekspert qrupu üzvlərinin vətəndaşların seçki hüquqlarının daha səmərəli təmin olunmasında böyük məsuliyyət daşıdığını xatırladır və onların seçki qanunvericiliyində nəzərdə tutulmuş vəzifə və səlahiyyətlərinin öhdəsindən peşəkarlıqla və layiqincə gələcəyinə inandığını bildirərək, məsuliyyətli fəaliyyətlərində uğurlar arzulayır.
Kitabçada seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılması, şikayət və müraciətlərin araşdırılması müddətləri, ardıcıllığı, qaydaları və sübutların qiymətləndirilməsi, habelə rəy və qərar layihəsinin hazırlanması prosedurları müfəssəl izah olunub.
Yaddaş kitabçası Seçki Məcəlləsinin müddəaları və Mərkəzi Seçki Komissiyasının təsdiq etdiyi təlimat, izah, qayda və digər normativ xarakterli sənədlər əsasında hazırlanıb.
"Ekspert qrupunun üzvləri üçün yaddaş” kitabçası Mərkəzi Seçki Komissiyasının rəsmi internet səhifəsində (www.msk.gov.az) də yerləşdirilib.

The Central Election Commission for the first time compiled Guidebook for the Expert Group members
The Central Election Commission (CEC), for the first time compiled "Guidebook for the Expert Group Members” within the frame of awareness-raising program for election stakeholders with different status regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024.
The project was carried out with the aim of raising awareness and improving the activity, thereby rendering methodical assistance to the members of the Expert Groups functioning under Constituency Election Commissions (Con.ECs) to investigate the appeals and complaints against the actions (inactions) and decisions violating citizens’ election rights.
The edition contains the statement of Mr. Mazahir Panahov, CEC Chairman to the Expert Group members. Chairman notes that the elections are for the first time being held under the conditions of fully restored sovereignty and territorial integrity of the country in every region including the areas set free from the occupation. He also reminds on great responsibility of the Expert Group members in effective guarantee of legal remedy of citizens’ election rights and wishes success to them in their accountable activity, thereby expressing his confidence in the members’ professional and decently fulfillment their duties and responsibilities as implied in the election legislation.
The booklet also includes thorough elucidating information on the investigation of the appeals on election right, timeframe, subsequence, rules for the examination of appeals and complaints and assessment of the evidences, as well as, preparation procedures of opinions and decision drafts.
The guidebook was compiled basing on the provisions of the Election Code and instructions, comments, rules and other legal documents approved by CEC.
"Guidebook for the Expert Group Members” is also posted on the CEC official webpage (www.msk.gov.az).