Fevralın 11-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası
Əvvəlcə MSK katibi Natiq Məmmədov referendum üzrə "Qarabağ və Respublika Uğrunda Hərəkat” təşəbbüs qrupunun təşviqat qrupu kimi qeydə alınması məsələsi barədə məlumat vermişdir.
Qeyd olunmuşdur ki, təqdim olunan imza vərəqələri və digər zəruri sənədlər MSK nəzdində fəaliyyət göstərən işçi qrupu tərəfindən yoxlanılmış və həmin təşəbbüs qrupunun eyni adlı təşviqat qrupu kimi qeydə alınması üçün əsaslar müəyyən edilmişdir. Komissiya sözügedən təşviqat qrupunun qeydə alınması barədə qərar qəbul etmişdir. Mərkəzi Seçki Komissiyası "Respublikaçılar” təşəbbüs qrupunun da təşviqat qrupu kimi qeydə alınması haqda qərar çıxarmışdır.
Referendum üzrə "Azərbaycan Xalq Cumhuriyyəti- AXC” və "Milli İstiqlal” təşəbbüs qruplarının təşviqat qrupu kimi qeydə alınmasına dair məsələyə baxılmış və həmin təşəbbüs qruplarının qeydə alınmasından imtina edilmişdir.
İmtinaya əsas kimi təqdim olunan imza vərəqələrindəki etibarlı imzaların sayının qanunda nəzərdə tutulduğundan az olması göstərilmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında ATƏT-in Bakı ofisinin, ABŞ səfirliyinin, Beynəlxalq Respublikaçılar İnstitutunun, Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun(ABŞ) təmsilçiləri və kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on February 11, 2009
11 february 2009 16:41
Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on February 11, 2009.
Firstly, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the registration of "Movement for Garabagh and Republic” referendum initiative group as a campaign group. It was noted that the signature sheets and other necessary documents were checked by the Working Group that functions under CEC and the bases were determined for the registration of this initiative group as the so- called campaign group.
The Commission adopted decision on the registration of the above-mentioned campaign group. CEC adopted decision on the registration of "Republicans” initiative group as a campaign group.
The issue on the registration of "Azerbaijan Popular Republic – APR” and "National Independence” initiative groups as campaign groups was considered and these initiative groups were refused from being registered. The basis for refusal was the fact that the number of the valid signatures in submitted signature sheets was less than the one defined by law.
At the CEC session, representatives of OSCE Baku office, the USA embassy, International Republicans Institute, International Foundation for Election Systems (the USA) and mass media also took part.