Seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan layihəyə başlanılıb
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərinin yüksək səviyyədə təşkil olunub, azad, ədalətli və şəffaf keçirilməsi, habelə fərqli statuslu seçki subyektlərinin maarifləndirilməsi və məlumatlandırılması məqsədilə genişmiqyaslı tədbirlər ardıcıl və sistemli şəkildə davam etdirilir.
Seçki iştirakçıları üçün müxtəlif istiqamətləri əhatə edən maarifləndirmə proqramına uyğun olaraq, Mərkəzi Seçki Komissiyasının Hüquq və İnsan Haqları İnstitutu ilə birgə layihəsi çərçivəsində seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan regional seminarlara start verilib. Yeni forma və məzmunda ilk dəfə Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində reallaşdırılan tədbir vətəndaşların seçki hüquqlarını pozan hərəkətlərdən (hərəkətsizlikdən) və qərarlardan müraciət və şikayətlərin araşdırılması məqsədilə dairə seçki komissiyaları nəzdində fəaliyyət göstərən ekspert qrupu üzvlərinin məlumatının artırılması, bilik, bacarıq və işgüzar vərdişlərinin daha da təkmilləşdirilməsinə hədəflənib.
Layihənin proqramına əsasən ilk seminar dekabrın 25-də Bakı şəhərində Radisson hotelində Mərkəzi Seçki Komissiyası sədrinin müavini Rövzət Qasımov və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun İdarə Heyətinin sədri Məhəmməd Quluzadənin açılış nitqləri ilə başlayıb. Tədbirdə Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində Ekspert qrupunun üzvləri, Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun mütəxəssisləri, Mərkəzi Seçki Komissiyası Katibliyinin aidiyyəti struktur bölmələrinin əməkdaşları, eləcə də region üzrə 34 seçki dairəsi dairə seçki komissiyalarının müraciət və şikayətlərin araşdırılmasına məsul olan Ekspert qruplarının 102 üzvü iştirak edib.
Seminarda Mərkəzi Seçki Komissiyası nəzdində Ekspert qrupunda təmsil olunan Komissiya üzvlərinin və Hüquq və İnsan Haqları İnstitutunun mütəxəssislərinin seçki hüququnun pozulması ilə əlaqədar müraciət və şikayətlərə baxılması üzrə qanunvericiliyin tələbləri və şikayətlərin araşdırılması prinsipləri, seçkilərlə bağlı müraciətlərə dairə seçki komissiyaları tərəfindən baxılması və Ekspert qruplarının fəaliyyətinin əsasları, eləcə də Avropa İnsan Hüquqları Konvensiyasında azad seçki hüququna dair çıxışları dinlənilib, əyani vəsaitlərdən istifadə etməklə mövzular barədə ətraflı məlumat verilib.
Seminara qatılan dairə seçki komissiyalarının bütün Ekspert qrupu üzvlərinə Mərkəzi Seçki Komissiyası tərəfindən ilk dəfə hazırlanan və şikayət və müraciətlərin araşdırılması müddətləri, ardıcıllığı, qaydaları və sübutların qiymətləndirilməsi, habelə rəylərin və qərar layihəsinin hazırlanması prosedurlarını aydın və əhatəli əks etdirən Yaddaş kitabçası təqdim olunub.
Qeyd etmək lazımdır ki, Mərkəzi Seçki Komissiyasının genişmiqyaslı maarifləndirmə proqramı çərçivəsində reallaşdırılan və seçki hüququ ilə bağlı müraciətlərə baxılmasına həsr olunan regional seminarların dekabrın 26-da Sumqayıtda, dekabrın 27-də Gəncə və Şəkidə, o cümlədən dekabrın 29-da Naxçıvan və Masallıda keçirilməklə, ümumilikdə ölkə üzrə 125 seçki dairəsi dairə seçki komissiyalarının bütün Ekspert qrupu üzvlərini əhatə etməsi nəzərdə tutulur.

Project dedicated to the election dispute resolution started
For the conduct of the early Presidential Elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024 in a free, fair and transparent manner, also awareness-raising of the election stakeholders with different status, large-scale activities are being carried out subsequently and systematically.
According to the educational program on different fields for the election actors, regional seminars dedicated to the election dispute resolution started within the joint project with the Central Election Commission (CEC) and Institute of Human Rights. The event conducted in new format and topic for the first time in the Republic of Azerbaijan was aiming at raising awareness and improving professional skills of the members of the Expert Group which function under Constituency Election Commissions (Con.ECs) to investigate appeals and complaints against the actions (inactions) and decisions violating the citizens’ election rights.
The first seminar in accordance with the draft program started with the introductory speech by Mr. Rovzat Gasimov, CEC Deputy Chairman and Mr. Mahammad Guluzadeh, Chair of the Board of the Institute of Law and Human Rights in Radisson Hotel in Baku on December 25, 2023. Members of the CEC Expert Group, specialists of the Institute of Law and Human Rights, officials of the relevant structural departments of the CEC Secretariat, as well as, 102 members of the Con.EC Expert Groups responsible for the investigation of appeals and complaints also participated at the event.
During the seminar, the speeches by the Commission members represented in the CEC Expert Group and specialists of the Institute of Law and Human Rights were heard concerning the legal requirements for election dispute resolution and principles of examining appeals and complaints, investigation of the election-related appeals by Con.ECs and basis of the function of the Expert Groups, as well as, free election right at the European Convention of Human Rights were heard and the topics were thoroughly informed upon using visual aids.
Workshops on cases of the election legislation and expert functioning was held and the participants were involved in tests at the practical part of the seminar.
All the Con.EC Expert Group members who took part in the seminar were submitted Guide Book compiled for the first time that includes the timeframe, subsequence, rules of investigating the appeals and estimation of the evidences, as well as, the thorough and clear information on the preparation procedures of opinions and decision draft.
It should be noted that regional seminars dedicated to the election dispute resolution carried out within the CEC large-scale educational program are planned on December 26 in Sumgayit, on December 27 in Ganja and Shaki, on December 29 in Nakhchivan and Masalli, covering all the members of the Expert Groups of 125 Con.ECs.