İyulun 24-də Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilmişdir
Əvvəlcə MSK katibi Natiq Məmmədov noyabrın 6-da keçiriləcək Milli Məclisə seçkilərlə əlaqədar "Azərbaycançı Qüvvələr” siyasi partiyalar blokunun Mərəkəzi Seçki Komissiyasında qeydə alınması məsələsinə baxılmasına dair məsələ barədə məlumat vermişdir. MSK "Azərbaycançı Qüvvələr” siyasi partiyalar blokunun qeydə alınması haqqında qərar çıxarmışdır. Lakin həmin siyasi partiyalar blokunun emblemi Azərbaycan Respublikası Seçki Məcəlləsinin 51.3-cü maddəsinin tələblərinə cavab vermədiyinə görə təsdiq edilməmişdir. Bloka tövsiyə edilmişdir ki, emblemini Seçki Məcəlləsinin 51.3-cü maddəsinin tələblərinə uyğunlaşdıraraq yenidən Mərkəzi Seçki Komissiyasının təsdiqinə təqdim etsin.
Komissiya "Demokratik Azərbaycan”, "Azərbaycan Naminə” Siyasi Partiyalar blokunun Mərkəzi Seçki Komissiyasında qeydə alınması haqqında da qərarlar çıxarmışdır.
MSK-nın digər katibi Vidadi Mahmudov isə "Azərbaycan Respublikasında daimi yaşayan, vətəndaşlığı olmayan şəxslərin Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinə seçkilərdə iştirakına dair Təlimat”ın layihəsi barədə məlumat vermişdir. Mərkəzi Seçki Komisssiyası bu Təlimatın təsdiq olunması haqqında qərar qəbul etmişdir.
Komissiya "Müşahidə aparmaq üçün qanuna müvafiq olaraq Mərkəzi Seçki Komissiyasına müraciət etmiş şəxslərin müşahidəçi kimi qeydə alınması məsələsinə də baxmış və qərara almışdır ki, Seçki Məcəlləsinin 40-cı maddəsinə əsasən seçkilərdə müşahidə aparmaq üçün qanuna müvafiq olaraq Mərkəzi Seçki Komissiyasına müraciət etmiş şəxslər müşahidəçi kimi qeydə alınsınlar.
Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyası bəzi seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibinin dəyişdrilməsi haqqında qərarlar qəbul etmişdir.
Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında Seçki Sistemləri üzrə Beynəlxalq Fondun təmsilçiləri, kütləvi informasiya vasitələrinin nümayəndələri iştirak etmişlər.

Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan (CEC) conducted its session headed by Mr. Mazahir Panahov on July 24, 2005.
24 july 2005 16:30
Firstly, Mr. Natig Mammadov, CEC Secretary reported on the issue of considering registration of "Azerbayjanchi Guvvalar” ("Azerbaijani Forces”) political party bloc at CEC related to Elections to the Milli Majlis of the Republic of Azerbaijan to be conducted on November 6, 2005. CEC adopted decision on the registration of the "Azerbayjanchi Guvvalar” political party bloc. But the emblem of this political party bloc was not approved as it did not meet the requirements of Article 51.3 of Election Code. The bloc was recommended to submit its emblem to CEC again by making compatible with requirements of Article 51.3 of Election Code.
The Commission adopted decisions on the registration of "Democratic Azerbaijan”, "For the sake of Azerbaijan” political party blocs.
Mr. Vidadi Mahmudov, another CEC Secretary reported on the draft of "Instruction on the participation of persons without citizenship and permanently living in the Republic of Azerbaijan”. CEC adopted decision on the approval of this Instruction.
The Commission also considered the registration of the persons applied to CEC as observers in order to observe and decided to register the persons applied to CEC as observers to observe elections pursuant to Article 40 of Election Code.
Later, CEC adopted decisions on making amendments in the composition of some Con.ECs.
At CEC session, current issues were also discussed.
Representatives of IFES (International Foundation for Election Systems) and mass media also participated at CEC session.