Azərbaycan Respublikası Mərkəzi Seçki Komissiyasının elanı - 26.12.2023
2024-cü il fevralın 7-nə təyin edilmiş növbədənkənar Azərbaycan Respublikası Prezidenti seçkilərində prezidentliyə qeydə alınan namizədlərə seçkiqabağı təşviqat aparmaq məqsədilə aşağıda göstərilən media subyektlərində ödənişsiz efir vaxtı və dərc üçün yer ayrılacaq:
Yuxarıda göstərilən qurumlar, o cümlədən digər televiziya və radio yayımçıları və dövri nəşrlərin redaksiyaları seçkiqabağı təşviqat üçün ödənişli efir vaxtı və yaxud dərc üçün yer ayrılmasının mümkünlüyünə dair qərar qəbul etdikdə, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Seçki Komissiyasına müvafiq bildirişlər göndərməli, efir vaxtının verilməsinə və dərc üçün yerin ayrılmasına görə ödənişin əsasları, şərtləri və məbləği barəsində məlumatları seçkilərin təyin edilməsi haqqında qərarın rəsmi dərc olunmasından sonra ən geci 30 gün keçənədək dərc etməlidirlər.

Advertisement of the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan - 26.12.2023
Regarding the early Presidential elections of the Republic of Azerbaijan, appointed to February 7, 2024, registered candidates to presidency will be allocated free airtime and space for publication to hold pre-election campaign in the following mass outlets:
- Public TV and Radio Broadcasting Company;
- "Azerbaijan” newspaper;
- "Khalg gazeti”;
- "Respublika” newspaper;
- "Bakinski rabochi” newspaper.
If the above-mentioned organizations, as well as other TV and radio broadcasting companies and editorial offices of periodicals adopt a decision on the opportunity of allocating payable airtime or space for publication with the aim of conducting pre-election campaign, then they shall sent relevant notifications on this issue to the Central Election Commission of the Republic of Azerbaijan and publish information on the basis of the payment, also the terms and amount for the allocation of airtime and space for publication at the latest within 30 days since the official publication of a decision on the appointment of the elections.