.: Nəşrlər, bülletenlər
Məzahir Pənahovun sədrliyi ilə 2023-cü il fevralın 6-da Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclası keçirilib. Əvvəlcə Komissiyanın 16 avqust 2022-ci ildə keçirilmiş iclasının protokolu təsdiq edilib. Sonra Mərkəzi Seçki Komissiyasının normativ xarakterli aktlarına dair məsələyə baxılıb. Komissiyanın qərarı ilə bəzi normativ xarakterli aktlar son dövrlər qanunvericilikdə edilmiş dəyişikliklərə uyğunlaşdırılıb. Həmçinin bir sıra seçki dairələri dairə seçki komissiyalarının tərkibində dəyişikliklər edilib. Komissiyanın iclasında diqqətə çatdırılıb ki, Seçki Məcəlləsinin tələblərinə əsasən 2023-cü il yanvar ayının əvvəllərindən etibarən Azərbaycanda ölkə üzrə vahid seçicilər siyahısının tərtib olunması və dəqiqləşdirilməsinə başlanılıb. Müvafiq yerli icra strukturları və bələdiyyə qurumları ilə sıx əməkdaşlıq şəraitində gerçəkləşdirilən bu irimiqyaslı prosesə respublikadakı bütün aşağı seçki komissiyalarının otuz yeddi mindən artıq üzvü cəlb olunub.
Seçki qanunvericiliyi ilə müəyyənləşdirildiyi kimi, seçicilər siyahısının tərtib edilməsi birinci mərhələdə məntəqə seçki komissiyaları tərəfindən aparılıb və bu proses qanunla nəzərdə tutulmuş müddətdə seçki məntəqələrinin hüdudlarında həyata keçirilib. Məntəqə seçki komissiyaları seçki məntəqələri üzrə tərtib edilmiş seçici siyahılarını fevralın 5-dən gec olmayaraq müvafiq dairə seçki komissiyalarına təqdim ediblər.
Növbəti mərhələdə dairə seçki komissiyaları seçki dairələri üzrə ilkin seçici siyahılarını yoxlayaraq aidiyyəti qurumlardan daxil olan məlumat və statistik göstəricilərlə bir daha təhlil edib dəqiqləşdirir və siyahıları aprelin 5-dək Mərkəzi Seçki Komissiyasına təhvil verirlər. Mərkəzi Seçki Komissiyası da öz növbəsində seçicilərin daxil olduğu məlumat bazasını toplayıb, siyahılarda olan mümkün təkrar və qeyri-dəqiqlikləri seçicilərin məlumatlarının keyfiyyət və statistik təhlili üçün xüsusi proqram vasitəsilə yoxladıqdan və lazımi dəqiqləşdirmələr apardıqdan sonra qanunvericiliklə müəyyən olunmuş müddətdə və qaydada seçicilər siyahısını təsdiq edir.
Seçki Məcəlləsinin tələblərinə uyğun olaraq, sözügedən prosesə ən geci cari il may ayının sonuna qədər yekun vurulması nəzərdə tutulur. Mərkəzi Seçki Komissiyasının iclasında xarici qurum və media orqanlarının nümayəndələri iştirak edib.

The Central Election Commission (CEC) conducted a session chaired by Mr. Mazahir Panahov on February 6, 2023.
Firstly, the session minute of the Commission, dated 16 August 2022 was approved. Later, the issue on the legal documents of CEC was considered. By the Commission decision, some legal documents had been conformed with the amendments made recently to the legislation. Therewith, the structures of some Constituency Election Commissions (Con.ECs) were made changes.
It was informed at the Commissions session that pursuant to the Election Code, a process of compilation and update of single voters’ list had been started in Azerbaijan since the beginnings of January 2023. The large-scale process implemented in close cooperation with relevant local executive authorities and municipalities involved more than thirty seven thousand commissioners of all lower election commissions existing in the country.
As determined by the election legislation, the compilation of voters’ list was conducted by Precinct Election Commissions (PECs) in the first stage and the process was carried out within the borders of election precincts within the timeframe defined in law. PECs have presented the voters’ lists compiled on polling stations to relevant Con.EC no later than February 5, 2023.
In the next stage Con.ECs submit the voters’ lists to CEC up to April 5 following the update and analyzing compared to the information and statistic data received from the relevant bodies after checking the preliminary voters’ lists on election constituencies. And CEC collects the database entered by voters and verifies the voters’ list within the timeframe and manner defined in the legislation upon examination of the repetitions and inaccurateness might be encountered in the lists via specific software for quality and statistic analyze of voters’ entries.
Pursuant to the Election Code, the foregoing process is considered to be finalized till the end of May in current year.
The representatives of foreign organizations and media outlets also participated at the CEC session.